Į paslaptingą požeminį pasaulį Slovakijos keliautojus kviečia Žemuosiuose Tatruose, Demenovos slėnyje, besislepiantys Laisvės stalaktitų ir stalagmitų urvai. Šis urvynas yra ilgiausias ir vienas įspūdingiausių šalies karstinių darinių, vienas gražiausių tokio tipo urvynų Europoje. Jo ilgis – 8 123 metrų, didžiausias gylis – 120 metrų. Tai penkių aukštų urvynas su požemine upe. Šis nepaprastai senas gamtos kūrinys buvo atrastas tik 1921 m.
Įžengę į urvus, išvysite begalę įdomių formų ir įvairių spalvų stalaktitų ir stalagmitų, kuriančių savotiškos meno galerijos įspūdį. Kai kurie itin įspūdingi ir tam tikrų asociacijų keliantys stalagmitai ar stalaktitai netgi turi vardus. Urvuose įrengtais takeliais galima aplankyti kelias dešimtis salų, upę, požeminius ežerėlius.
Paminėtina, kad stalaktitas – tai kabantis urvinis darinys, paprastai cilindro arba kūgio formos, susiformavęs nuo lašančio vandens: šis prasisunkia per karbonatingas uolienas ir palieka ant stalaktito paviršiaus mažą ploną kalcito sluoksnelį. Taip pamažu stalaktitas auga. Stalagmitai susidaro taip pat, tik auga iš apačios į viršų.
Per 150 metų stalaktitai paauga maždaug centimetrą. Tad galima įsivaizduoti, kiek metų keliolikos ar keliasdešimt metrų aukščio stalaktitams, stalagmitams ir patiems urvams…
Paprastai urvuose net ir karštą vasaros dieną išsilaiko palyginti nedidelė temperatūra – 6–8 °C šilumos, požemiuose būna drėgna. Tad patartina ruošiantis leistis į požeminį pasaulį apsirengti šiltesniais drabužiais. Žinoma, reikėtų pasirūpinti ir patogia avalyne neslidžiu padu.
Į urvus nepatariama eiti tiems, kuriuos kamuoja baimė patekus į nedideles uždaras patalpas. Nors ir kaip įdomu paliesti stalagmitus ir stalaktitus, reikėtų to nedaryti, nes šie gamtos dariniai yra labai pažeidžiami.
Šaltinis: http://lietuve.lt/keliones/kelione-debesu-link-slovakijos-tatrai