Vienos dalies pamąstymai apie meilę
Valstybinis Vilniaus mažasis teatras (VVMT), bendradarbiaudamas su VšĮ „Darbininkai“, kviečia žiūrovus į jaunosios kartos teatro režisieriaus, audiovizualinių patirčių kūrėjo Nauberto Jasinsko premjerą „Neištikimoji“. „Bergmanas ir Vilniaus mažasis teatras turi bendrą estetinę nuojautą, kurioje gali megztis kūrybiškos jungtys“, – sako N. Jasinskas. Spektaklį, kaip vizualų poetinį pasakojimą, jis kuria pagal garsaus švedų moderniojo kino kūrėjo – Ingmaro Bergmano – scenarijų, kurio pats režisierius taip ir nespėjo perkelti į kino juostą.
„Neištikimojoje“ I. Bergmanas nagrinėja menininko pasaulį, jo konfliktus, aistras, ieškojimus, nesėkmes. Čia veikia Marianė – aktorė, kurios vyras – garsus dirigentas. Jiedu turi dukrelę Izabelę, tai – graži, darni šeima. Tačiau moteris įsimyli šeimos draugą – teatro ir kino režisierių, kuriam ne itin sekasi. Šis jos žingsnis pavirsta šiurpia šeimos katastrofa.
„Labai svarbu pabrėžti, jog I. Bergmanui aš nepritariu. Prieštarauju jo ideologijai, bet man labai įdomu, kaip jis piešia disfunkcinės šeimos paveikslą. Šis režisierius iš tiesų buvo neabejotino talento genijus, kartu pasižymintis ir siaubingu savybių kompleksu, tačiau kuriantis labai įdomius scenarijus, apie kuriuos verta kalbėti“, – įsitikinęs N. Jasinskas. Jis teigia, kad spektaklis pirmiausia yra apie meilės ir neištikimybės perspektyvą: „Neištikimybę I. Bergmanas skirsto į fizinę ir dvasinę. Jis buvo pirmasis kine dvasinę neištikimybę apmąstęs kaip reikšmingesnę. Manau, jog daugelio šiandienos žmonių liūdesio priežastis slypi kultūros ir religijos „užantspauduotuose“ nurodymuose, kaip turime gyventi. Šie taip giliai įspausti, kad nebegalime pažvelgti kitaip, todėl ir įdomu leistis į herojės pasirinkimų dualumo paieškas“.
Kodėl mes neigiame savo geismą, nors jis yra nenumaldomas? Kaip ir kodėl žmoguje gimsta negalėjimas išsakyti savo poreikių? Kas atsitinka, kai nesikalbame, ignoruojame ir nutylime tiesą?
*
Režisierius N. Jasinskas gimė 1995 Šiauliuose, 2014–2018 m. LMTA baigė teatro režisūros bakalauro studijas, 2018–2020 m. LMTA įgijo teatro režisūros magistro laipsnį (vadovė – Yana Ross). 2021 m. N. Jasinskas buvo nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“ už spektaklį „fabrica“ (Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“) Pandemijai atsparaus teatro kategorijoje; 2022 m. už spektaklį „bowel“ Kauno miesto kameriniame teatre pelnė „Auksinį scenos kryžių“ Jaunojo menininko kategorijoje; 2023 m. rež. N. Jasinsko spektaklis „Pelikanas“ pagal A. Strindbergą (OKT) nominuotas net trims „Auksiniams scenos kryžiams“ režisieriaus, aktorės ir aktoriaus kategorijose; 2023 m. už spektaklio „Edžio pabaiga“ (Valstybinis jaunimo teatras) režisūrą N. Jasinskas nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“, o už šio spektaklio scenografiją ir kostiumų dizainą „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintos Sigita Šimkūnaitė ir Sandra Straukaitė.
INGMAR BERGMAN
Neištikimoji
Režisierius – Naubertas Jasinskas
Adaptacijos autoriai : Naubertas Jasinskas, Alvydė Pikturnaitė
Kompozitorius – Gintaras Sodeika
Scenografė – Sigita Šimkūnaitė
Kostiumų dailininkė – Sandra Straukaitė
Choreografė – Ieva Navickaitė
Šviesų dailininkas – Dainius Urbonis
Videomenininkas – Ričard Žigis
Prodiuseriai: VšĮ „Darbininkai“ ir VVMT
Iš švedų kalbos vertė Zita Mažeikaitė
Vaidina: Alvydė Pikturnaitė, Lukas Malinauskas, Daumantas Ciunis ir Tomas Stirna
Premjera – 2023 m. gruodžio 8, 9 d.
N-16 spektaklyje vartojama necenzūrinė leksika, naudojamos mirksinčios šviesos ir dūmai, rodomi apnuoginti kūnai.
Projektą iš dalies finansuoja LR kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba.
Projekto rėmėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.
Pjesė rodoma, Ingmaro Bergmano fondo vardu susitarus su Josef Weinberger Limited, London.
Pjesę rodyti teisę suteikė Ingmar Bergman Foundation: www.ingmarbergman.se .
1