Tradicinę japonų moterų bei mergaičių šventę HINA MATSURI jau 7 metus restorane „MIYAKO” švenčia ir lietuvės
Jei norite, kad jus ir Jūsų šeimą aplenktų nelaimės ir ligos- pasidarykite …popierinę lėlytę. Darydami mintimis perkelkite į ją visus nemalonumus, melskite sveikatos bei gerovės ir paleiskite ją į upę. Jei ir ne visos, tai bent didžioji dalis negandų aplenks jūsų namus. Tuo tiki japonai, kiekvienais metais kovo trečią dieną švenčiantys HINA MATSURI – lėlių šventę.
Šios šventės pagrindas – keletas skirtingų tradicijų. Todėl ji Japonijoje turi ne vieną pavadinimą.
Pačios seniausios šventės tradicijos atkeliavo dar iš 794-1185 metų. Tą dieną turtingos šeimos kviesdavosi į namus šventikus, kurie maldomis visas esamas ir galimas šeimos nelaimes, ligas, nesėkmes perkeldavo į popierines lėles. Šis specialus ritualas vadinamas NAGASHI – BINA. Po ritualo lėles paleisdavo į upę arba jūrą.
NAGASHI – BINA lėlės (išvertus iš japonų kalbos – lėlė, paleidžiama į upę), berniukas ir mergaitė, daromos iš popieriaus. Lėlės dedamos į vainikėlį, pintą krepšelį, popierinį laivelį ar medinį laivą.Kovo 3 dieną japonai paleidžia popierines lėles į vandenį, linkėdami savo šeimai, ypač vaikams, sveikatos, santarvės ir sėkmės.
Tačiau pasaulyje daug labiau žinoma kitas šios šventės simbolis: raudonos spalvos altorėlis su15 lėlių rinkiniu ir suvenyriniais imperatoriškos šeimos buities daiktais: žibintais, arbatos staleliais, vazelėmis, karietomis, sostais, miniatiūriniais sodais, mažučiais saldumynais. Lėlės ir daiktai išdėstomi pagal griežtai nustatytą tvarką. Tokia ekspozicija – tai tarsi visos šeimos malda, skirta jaunų dukterų laimei. Ji namuose būna apie mėnesį.
Japonija, kartais dar vadinama lėlių šalimi, garsėja savita lėlių kultūra. Lėlės nuo senų laikų Japonijoje buvo ne žaislai, o simbolinis dievų arba svarbių žmonių atvaizdas. Kiekviena lėlė turi užkoduotą prasmę bei tikslą. Lėlės vaizduoja imperatorius, karžygius, narsius karius, senovinių legendų herojus, nacionalinius didvyrius.
Ką tik gimusi mergaitė Japonijoje dovanų gauna lėlių rinkinį, kuris vadinamas HINA – NINGYO lėlėmis. Šios lėlės simbolizuoja imperatoriškos šeimos gyvenimo būdą ir papročius. Tokie lėlių rinkiniai daromi specialiai HINA MATSURI šventei ir yra šeimos brangenybė, perduodama iš kartos į kartą. Dažniausiai lėlės būna medinės, puoštos rankomis siuvinėtais daugiasluoksniais kimono, tradiciniais japoniškais aksesuarais.
Kovo pradžioje Japonijoje pradeda žydėti persikai. Iš to kilo dar vienas šventės pavadinimas – MOMO no SEKKU-persikų žiedų šventė. Persikas MOMO simbolizuoja moterišką švelnumą, grožį, eleganciją, grakštumą ir laimingas vedybas. Neatsitiktinai šią dieną Japonijoje labai daug vestuvių.
Lėlių diena jau septintą kartą bus švenčiama ir Lietuvoje, japoniškų patiekalų restorane „Miyako”, Vilniuje. Kovo trečią dieną restorane apsilankiusios moterys ir mergaitės galės pasidaryti simbolinį HINA -DAN altorėlį, origami būdu susilankstyti svarbiausias HINA MATSURI šventės lėles – imperatorių ir imperatorienę.Mergaitės galės dalyvauti gražiausio kimono konkurse: popierinėms lėlėms piešti kimono.Visos moterys bus vaišinamos šventišku desertu.
Apie „ Miyako”
Nuo pat įsikūrimo, jau septynerius metus restoranas puoselėja Japonijos tradicijas Lietuvoje. Restorane švenčiamos ir kitos tradicinės Japonijos šventės: penkto mėnesio penktą dieną – TANGO- NO -SEKKU (berniukų diena); septinto mėnesio septintą dieną – TANABATA , (Žvaigždžių diena); sausio mėnesį kiekvienas restorano lankytojas gauna tradicinę japonų lėlę DARUMĄ.Restorane organizuojamos parodos. Jau buvo japoniškos senosios keramikos paroda, japoniškų smėlio sodų foto paroda. Restorane įrengtos „Sušio studijos”, kuriose sušio gamybos paslapčių išmoko jau daugiau nei 1500 vilniečių.
Kontaktinis asmuo: Rinkodaros vadybininkė Lina Želionienė
Tel.868753177El. paštas: [email protected]