Miuziklas ”Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda” 10 METŲ / VILNIUS

Miuziklas ”Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda” 10 METŲ / VILNIUS

Miuziklas „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ švenčia 10 metų sukaktį ir kviečia į iškilmingus ir išskirtinius jubiliejinius parodymus – šį gruodį Vilniuje!
 
Miuziklas rekordininkas
 
„Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“, 2014 metais debiutavęs didžiojoje scenoje, tapo tikra sensacija: didžiausiu ir brangiausiu visų laikų lietuvišku miuziklu.
 
Jis ryžtingai kilstelėjo Lietuvos miuziklus į naują lygį ir aukštai užtvirtino kokybės kartelę.
 
Visą dešimtmetį jam buvo stengiamasi prilygti dydžiu, profesionalumu ir publikai paliekamu įspūdžiu. Vos kažkam pavykdavo priartėti, „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ vėl nustebindavo nauju įspūdingu pasiekimu.
 
Miuziklas tapo pirmuoju tokio dydžio lietuvišku kūriniu, kuris buvo parodytas JAV, Čikagoje, istorinio teatro scenoje. Jis buvo pirmasis Lietuvoje, dėl kurio parodymo Kaune, „Žalgirio“ arenoje, 2019 m., į Lietuvą atvyko pilnos sudėties Amerikos lietuvių choras „Dainava“. Tuomet scenoje pasirodė net 105 dalyviai. „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ tapo rekordininku – daugiausiai atlikėjų turinčiu uždarų patalpų spektakliu visoje Lietuvos muzikos ir teatro istorijoje.
 
Aukštoji Juozo Statkevičiaus mada
 
Tradiciškai miuziklo scenoje pasirodo 50 solistų, šokėjų ir choristų. Jo užkulisiuose triūsia antra tiek aptarnaujančio personalo, technikų, scenos darbuotojų. Visas kūrinys veikia kaip gerai suteptas sudėtingas mechanizmas, kuriame kiekviena detalė svarbi ir privalo būti savo vietoje.
 
Nepaprastai kruopštaus ir profesionalaus darbo dėka, žiūrovų akyse atsiskleidžia sukrečianti XVI a. Lietuvos karalių meilės istorija. Daugiau nei dvi valandas trunkančiame miuzikle ji papasakota ir jautriai, ir džiaugsmingai, ir dramatiškai.
 
Aidint Kipro Mašanausko muzikai ir skambant Romo Lileikio libretui, 210 Juozo Statkevičiaus sukurtų kostiumų užima kvapą. Aukštosios mados kūrėjas į spektaklio drabužius, tarsi į atskirą savo kolekciją, sudėjo visą sielą. Scenos konstrukcija, simboliškai vaizduojanti istorinę Lietuvos ir Lenkijos jungtį, sukurta vieno talentingiausių šių dienų Lietuvos scenografų Marijaus Jacovskio.
 
Legendinės arijos ir garsūs solistai
 
Žygimanto Augusto vaidmenį jubiliejiniuose 10 metų parodymuose atliks vienas geriausių miuziklo aktorių Lietuvoje – išraiškingasis Jeronimas Milius. Jo galingas balsas ir vokalinis meistriškumas įtaigiai atskleidžia sudėtingą jaunojo Žygimanto charakterį.
 
Žiūrint spektaklį, norisi ir juoktis drauge su juokdariais (Rafailas Karpis ir Dominykas Vaitiekūnas), ir jaudintis, matant kaip silpsta Barbora Radvilaitė. Ją itin talentingai įkūnija Karina Krysko. Aktorė ir dainininkė publikai nuo pat pradžių parodė trapią išoriškai, tačiau neįtikėtiną dvasios stiprybę puoselėjančią Barborą.
 
Iki širdies gelmių sukrečia Kosto Smorigino atliekama pono Tvardovskio arija „Dangus tau dovanojo aukštį“, kuri jau seniai peraugo miuziklo rėmus ir tapo populiariu kūriniu.
 
Itin jaudinanti yra Barboros ir jos anytos Bonos Sforcos susitikimo scena. Karalienės Bonos Sforcos vaidmenį kuria operos solistė Gitana Pečkytė-Vilkelienė. 
 
Miuziklas savyje organiškai jungia labai skirtingus muzikos žanrus: operą, popmuziką, roką ir net autorinės dainos elementus.
 
Dramatiška meilės istorija
 
Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto istorija dramatizmu prilygsta Romeo ir Džuljetos meilės sagai.
 
Jaunasis karalius Žygimantas Augustas į sostą sėda dar būdamas vaiku. Valdžią, kurios visai netroško, jis Vilniuje išnaudoja lėbavimams ir moterų dėmesiui užkariauti. Vienintelis žmogus, kuris gali jam patarti – dvasinis mokytojas ponas Tvardovskis. 
 
Žygimantas visiškai nepateisina jo motinos, Krokuvoje reziduojančios karalienės, Bonos Sforcos lūkesčių. Ji savo sūnų norėtų matyti valdingą ir bejausmį – kaip ji pati. Italė karalienė save laiko Vakarų kultūros nešėja. Įtakos jos sprendimams negali daryti niekas, net jos vyras – karalius Žygimantas Senasis (Tadas Girininkas).
 
Netikėtai jaunojo Žygimanto širdyje gimsta tikras jausmas – meilė kilmingai lietuvaitei Barborai, iš garsios ir įtakingos Radvilų giminės. Barboros ir Žygimanto santuoka karalienės akyse atrodo tikra tragedija.
 
Barboros pusbrolis Radvila Juodasis (Česlovas Gabalis) ir brolis Radvila Rudasis (Tadas Juodsnukis) nebežino, ar džiaugtis artėjančia karūna, ar baimintis dėl Barboros sveikatos ir net gyvybės.
 
Vakar buvęs lengvabūdžiu, Žygimantas Augustas, meilės pakylėtas, savyje atranda tikrąjį valdovą. Barbora Radvilaitė tampa jo teisėta žmona.  Tačiau jau per vėlu – jaunosios karalienės gyvybė vos plazdena, o senosios karalienės Bonos įtūžis ją veikia lyg nuodai.
 

1

DAUGIAU