Menininkas ir epocha (Skalvija)

Menininkas ir epocha (Skalvija)

Menininkų santykis su jų epocha akivaizdžiai skleidžiasi Ansio Epnero kino žurnaluose ir filmuose apie meną – pavyzdžiui, trumpo metro juostoje apie žymią latvių tapytoją Maiją Tabaką. Ypač svarbus Epnerui buvo kino režisierius ir teoretikas Sergejus Eizenšteinas, apie kurį Epneras sukūrė du trumpametražius dokumentinius filmus. Juose tyrinėjama Eizenšteino gimtinės, Rygos miesto, įtaka režisieriaus kūrybai ir autorinis kelias bei jo reikšmė pasaulinio kino, sukurto už Holivudo ribų, istorijai. Esė formos filme „Aš gimiau Rygoje“ susilieja Epnero biografija, požiūris į meną ir epochos apmąstymai, o tuo pačiu jie padeda geriau suprasti režisieriaus asmenybę ir kūrybą. N-13

Menas, Nr. 4
Māksla, N 4

Rež. Ansis Epners   Latvijos TSR 1969 liet. subt. 10 min.

Kino žurnalas fiksavo pasakojimus apie įvykius Latvijoje ir Lietuvoje, taip pat – Palangos menininkų namuose kuriančius grafikus, tapytojus ir gintaro dirbėjus iš Baltijos šalių, tarp jų – ir lietuvių grafikus Aldoną Skirutytę ir Valdą Gurskį.

Pasakojimai
Nostāsti

Rež. Ansis Epners, Hercs Franks   Latvijos TSR 1976 liet. subt. 10 min.

Žymios latvių tapytojos Maijos Tabakos portretas, atskleidžiantis jos darbo procesą ir epochos menininkų gyvenimą.

Sergejus Eizenšteinas. Įžanga
Sergejs Eizenšteins. Priekšvārds

Rež. Ansis Epners   Latvijos TSR 1978 liet. subt. 10 min.

Kino režisieriaus Sergejaus Eizenšteino prisiminimai iš vaikystės Rygoje visam laikui paliko pėdsaką jo kūryboje. Filme vaizduojamos ankstyvosios patirtys augant daugiakultūriame mieste ir pamažu atrandant potraukį menui.

Sergejus Eizenšteinas. Post Scriptum
Sergejs Eizenšteins. Post Scriptum

Rež. Ansis Epners   Latvijos TSR 1978 liet. subt. 19 min.

Antroje dipticho dalyje filmo kūrėjai gilinasi į režisieriaus Sergejaus Eizenšteino kūrybą ir iššūkius, su kuriais menininkui teko susidurti sovietmečiu.

Aš gimiau Rygoj
Esmu dzimis Rīgā

Rež. Ansis Epners   Latvija 1996 liet. subt. 19 min.

Esė formos filmas apie Ansio Epnero šeimą ir gimtąją Rygą, kuriame požiūris į Latvijos istoriją perpintas su pasakojimu apie tremtinius režisieriaus šeimoje, o taip pat – esminiais Epnero asmenybės ir kūrybos elementais.

Filmai latvių kalba su lietuviškais subtitrais.
In Latvian with Lithuanian subtitles.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalis, įkurtas 2004 m., yra seniausias tarptautinis dokumentinio kino festivalis Baltijos šalyse ir iki šiol vienintelis festivalis Lietuvoje skirtas vien kūrybinei dokumentikai.  Pagrindinę programą sudaro pastarųjų metų filmai, pasirodę svarbiausiuose dokumentikos festivaliuose. Paralelinės festivalio programos skiriamos autorių retrospektyvoms ir specialiems renginiams. VDFF yra susitikimų bei pokalbių erdvė: į festivalį atvyksta filmų kūrėjai, kuratoriai, autorių atstovai, leidžiamas renginio katalogas su filmus lydinčiais tekstais.

19–29 d.
vdff.lt
Organizatorius Vaizdų kultūros studija, „Skalvijos“ kino centras
Finansuoja: AVAKA, Vilniaus miesto savivaldybė
Informacinis partneris EPIKA

Durys atidaromos: likus 10 min. iki renginio
Pertraukos: nėra
Renginio kalba: lietuvių
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: N-13
 
Ciklas: VDFF / Ansio Epnero filmų retrospektyva
Pavadinimas originalo kalba: Artist and the era
Metai: 1969-1996
Subtitrai: liet. subt.
Trukmė: 1.20
DAUGIAU