LVSO | DU GIMTADIENIAI: MAESTRO GINTARAS RINKEVIČIUS IR ALENA BAEVA

LVSO | DU GIMTADIENIAI: MAESTRO GINTARAS RINKEVIČIUS IR ALENA BAEVA

2025 m. vasario 21 d. 19 val.
LVSO koncertų salė
 
LVSO | DU GIMTADIENIAI: MAESTRO GINTARAS RINKEVIČIUS IR ALENA BAEVA
 
J. Sibelius. Koncertas smuikui d-moll, op. 47
A. Dvořák. Simfonija Nr. 9 e-moll, op. 95 („Iš naujojo pasaulio“)
 
Alena Baeva, smuikas
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
Dirigentas Gintaras Rinkevičius
 
Smuikininkė Alena Baeva pasaulinio garso klasikos žvaigždžių buvo pastebėta dar tada, kai mokėsi Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje. Šalia savo oficialių studijų 2003 m. A. Baeva Mstislavo Rostropovičiaus kvietimu studijavo Prancūzijoje, o 2007 m. mokėsi Seiji Ozawos akademijoje Šveicarijoje. 2017 m. debiutavusi Lincolno centre Niujorke, smuikininkė susilaukė itin palankių kritikų vertinimų: „A. Baeva scenoje buvo tarsi magnetas. Kerėjo tiek jos instrumento skambesys, tiek garso turtingumas ir stulbinančiai tikslus intonavimas, o solistės stiprybė ir vidinė ugnis leido jos atliekamam kūriniui suskambėti kaip tikram šedevrui“, – po koncerto rašė žymus žurnalas „New York Classical Review“. Smuikininkės repertuare šiuo metu yra daugiau nei 40 koncertų smuikui, tarp kurių – ne tik visiems puikiai pažįstami klasikos šedevrai, bet ir mažiau žinomi šiuolaikiniai kūriniai.
 
Vilniuje A. Baeva grieš vieną žymiausių suomių kompozitoriaus Jeano Sibeliuso (1865–1957) kūrinių – Koncertą smuikui ir orkestrui d-moll, op. 47. 1904 m. kompozitoriui aistringai dirbant prie koncerto rankraščio, jo žmona Aino savo laiškuose rašė: „Jeanas visiškai užsidegęs šiuo koncertu – ir aš taip pat! Jis nemiega visą naktį, nepaprastai gražiai griežia ir negali atsiplėšti nuo tų žavingų melodijų – jo galvoje tiek idėjų, kad sunku patikėti. Ir visos temos gali būti plėtojamos – jose pulsuoja gyvybė.“
 
Antrojoje koncerto dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pakvies išgirsti čekų kompozitoriaus Antonino Dvoržako (1841–1904) simfoniją Nr. 9 e-moll, geriau žinomą simfonijos „Iš Naujojo pasaulio“ vardu. Kompozitorių nuo seno domino folkloras, o jam atvykus į JAV vadovauti Amerikos nacionalinės muzikos konservatorijai, A. Dvoržakas pasinėrė į indėnų ir afroamerikiečių etninės muzikos gelmes ir ypač susižavėjo juodaodžių sakraline muzika – spiričiueliais, kurių įtaką galima girdėti ir kūrinyje. Niujorke parašyta simfonija „Iš Naujojo pasaulio“ tapo ne tik garsiausia A. Dvoržako sukurta simfonija, bet ir viena žymiausių simfonijų visame pasaulyje.
 

1

DAUGIAU