Koncertas Gedulo ir vilties dienai paminėti

Koncertas Gedulo ir vilties dienai paminėti

Kviečiame Jus į koncertą „Gedulo ir vilties dienai paminėti“, kuris įvyks 2015 m. birželio 14 d., 16 val. Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje (adresas: Šv. Jono gatvė 12, Vilnius). Koncertas skirtas Antrojo pasaulinio karo metu ištremtiems lietuviams atminti.

Programoje skambės gerai žinomų lietuvių kompozitorių dainos ir arijos. Tarp muzikinių numerių bus skaitomi poetės Dalios Teišerskytės eilėraščiai apie tremtį. Taip pat, renginio metu įvyks šiai progai sukurto J. Cechanovičiaus kūrinio „Requiem laisvės gynėjams“ premjera (ž. D. Teišerskytė).

Dalyviai:

Marta Lukošiūtė (sopranas)
Ieva Juozapaitytė (sopranas)
Deividas Staponkus (baritonas) 
Liucilė Vilimaitė (arfa)
Audronė Juozauskaitė (fortepijonas) 
Vladas Bagdonas (bosas)
Valstybinis choras “Vilnius” – diriguoja Artūras Dambrauskas
Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos “Liepaitės” merginų choras – vadovė Jolita Vaitkevičienė
Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras – diriguoja Martynas Staškus

Kiekvieną birželio 14-ąją Lietuvos žmonės mini Gedulo ir vilties dieną – svarbią ir skaudžią šalies istorijos datą. Tądien, 1941 metais, buvo pradėti masiniai mūsų tautos trėmimai į Sibirą. Turiningai paminėti šią datą kviečiama šv. Jonų bažnyčioje – ten, 16 val. prasidėsiančio koncerto metu, skambės gražiausi lietuvių kompozitorių kūriniai. Renginį vainikuos šalyje gerai žinomo muziko, kompozitoriaus Jaroslavo Cechanovičiaus kūrinio „Requiem laisvės gynėjams” pasaulinė premjera, kuriai dalį teksto parašė žurnalistė, poetė, politikė Dalia Teišerskytė.

Koncerto programą sudarančią lietuvių autorių kūrybą atliks ne tik patyrę šalies atlikėjai, bet ir jaunosios kartos muzikantai. Giedriaus Svilainio „Čiūčia liūlia“ dainuos Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ merginų choras, kartu su solistėmis Gintare Šėmyte (fleita), Milda Mačiulaityte (vokalas) ir Goda Kvarinskaite (vokalas). Balio Dvariono „Valsą” su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos simfoniniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Martynas Staškus) atliks arfistė Liucilė Vilimaitė, J. Gruodžio „Uljonai“ su orkestru dainuos solistė, sopranas Ieva Juozapaitytė, užimsianti ir koncerto vedėjos pareigas. Tuo tarpu Eduardo Balsio „Už aukštųjų kalnelių” atliks baritonas Deividas Staponkus ir Valstybinis choras „Vilnius” (dirigentas Artūras Dambrauskas). Šis kolektyvas kartu su solistu, bosu Vladu Bagdonu taip pat atliks puikiai žinomą Stasio Šimkaus dainą „Kur bakūžė samanota“ (aranž. V. Bagdonas), skambės ir Vaclovo Augustino “Mykolo Kleopo Oginskio Priesaikai sūnui”. 

„Žmogus, kuris nežino savo tautos praeities, jos didvyrių, savo tėvų ir protėvių istorijos, niekada nebus savo krašto patriotas ar gynėjas… Aš labai norėčiau, kad jauni žmonės didžiuotųsi savo valstybe ir nebėgtų iš jos”, – mintimis apie šios datos svarbą ir jaunų žmonių santykį su istorija dalijasi D. Teišerskytė, kurios eilės koncerto metu kvies prisiminti ir apmąstyti daugelio šalies šeimų gyvenimą palietusią tremties tragediją.

J. Cechanovičius – kompozitorius, Šiaulių miesto bigbendo meno vadovas ir dirigentas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Karininko Kryžiumi. Jo kūryba gerai žinoma, nuolatos įtraukiama į dainų švenčių repertuarą, atliekama profesionaliausių šalies atlikėjų. Būtent jo sukomponuotas „Requiem laisvės gynėjams”, VšĮ „Vilniaus renginiai“ vadovės, solistės, soprano partiją premjeriniame kūrinyje dainuosiančios Martos Lukošiūtės teigimu, ir bus pagrindinis renginio akcentas. Kartu su ja premjerinę kompoziciją atliks Valstybinis choras „Vilnius”, merginų choras „Liepaitės”, M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras.

„Pagrindinė kūrinio mintis – niekada neužmiršti tų, kurie dėl laisvės, dėl tėvynės paaukojo brangiausią, ką turi žmogus – gyvybę”, – sako kompozitorius J. Cechanovičius. Jo teigimu, „Requiem laisvės gynėjams” parašytas paprasta, nesudėtinga muzikine kalba, suprantama kiekvienam klausytojui, vengta sudėtingų, ne visiems suprantamų muzikos išraiškos priemonių. Kūrinio nuoširdumą, muzikinės kalbos natūralumą ir suprantamumą pabrėžia ir dirigentas M. Staškus, rengiantis opuso premjerą. Kūrinio pagrindas – lotyniškas bažnytinis tekstas, kurį papildo D. Teišerskytės sukurti žodžiai. „Kadangi pati esu išgyvenusi daug panašių netekčių, man svarbiausia buvo noras atkreipti dėmesį į Motinų, praradusių savo vaikus, skausmą”, – pasakodama apie tai, ką siekė išryškinti savojoje teksto dalyje, teigė D. Teišerskytė. 

„Svarbiausia – gedint turėti viltį”, – teigia dirigentas M. Staškus. Šios vilties muzikoje pasisemti ir kviečia koncertas Gedulo ir vilties dienai paminėti šv. Jonų bažnyčioje, padovanosiantis Lietuvai dar vieną naują profesionaliosios muzikos kūrinį.

DAUGIAU