„Kolekcija: Belgija–Lietuva“

„Kolekcija: Belgija–Lietuva“

M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune

Paroda „Kolekcija: Belgija-Lietuva. Belgijos dailė iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių”.

 Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugoma solidi ir įspūdinga belgų dailės kolekcija, kurioje yra net per 200 tapybos, skulptūros, grafikos, taikomosios dailės kūrinių bei medalių ir plakečių. Šioje parodoje pirmą kartą Belgijos kolekcija pristatoma taip išsamiai ir dokumentuotai.

Kolekcijai pradžią davė prieš 80 metų Vytauto Didžiojo muziejuje Kaune 1936 m. atidaryta didžiulė „Šių laikų belgų meno paroda”. Tai buvo neeilinis įvykis Lietuvos kultūriniame gyvenime, kruopščiam ir ilgam darbui suvienijęs gausias diplomatinio korpuso atstovų, valstybės tarnautojų ir kultūrininkų pajėgas. Pagrindiniai parodos rengimo darbai gulė ant jos iniciatoriaus Lietuvos laikinojo reikalų patikėtinio Belgijoje Vytauto Jono Gylio ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Spaudos biuro viršininkės Magdalenos Avietėnaitės pečių. Po parodos muziejus nupirko pirmuosius kolekcijos eksponatus: 7 grafikos darbus, 1 skulptūrą ir 29 medalius, o dar 23 parodoje dalyvavę autoriai Lietuvai padovanojo 29 savo kūrinius.

Parodai pasibaigus, greičiausiai savo kolegų pavyzdžio paskatinti, į Lietuvos pasiuntinybę Briuselyje vėl ėmė plaukti belgų menininkų Lietuvai padovanoti kūriniai. Tad 1937 m. vasario pabaigoje muziejų pasiekė dar 26 tapybos darbai, 14 skulptūrų ir 2 grafikos kūriniai. Juos papildė ir 63 belgų medaliai bei plaketės. Taip muziejuje susiformavo gausi XX a. pradžios belgų dailės kolekcija. Vėlesniais metais ji buvo papildyta dar 32 meno kūriniais.

Kolekcija stebina ne tik savo dydžiu bet ir įvairove. Lankytojai joje atras ir XIX a. akademistinių ir XX a. pabaigos postmodernių darbų, tačiau joje dominuoja XX a. pradžios meno kūriniai, kuriems įtaką padarė įvairios modernizmo kryptys: impresionizmas, ekspresionizmas, postimpresionizmas, art deco ir kt. Kolekcijoje, ypač medalių rinkinyje, atsispindi kone visi svarbiausi XIX-XX a. pr. Belgijos karalystės istorijos įvykiai nuo valstybės susikūrimo 1830 m. iki 1935 m. Briuselyje vykusios pasaulinės parodos. Čia atrasime įamžintus ir žymiausius to meto Belgijos asmenis: karalius, karališkosios šeimos narius, garsiausius šalies menininkus, mokslininkus, kultūros veikėjus. O tapybos rinkinyje dominuojantys peizažai puikiai perteikia šalies kraštovaizdį – nuo šiaurėje išsidėsčiusių uostų, per plačias ir derlingas Flandrijos lygumas, įvairius jos miestus, iki šalies pietuose Valonijoje įsikūrusių pramoninių angliakasybos rajonų ir čia besidriekiančių Ardėnų kalnų.

Dailės kūrinius parodoje papildo dokumentinė medžiaga iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo.

Paroda veiks: 2016 05 17-2016 12 31

Rėmėjai: Lietuvos centrinis valstybės archyvas, „Lewben Group”

 

DAUGIAU