Claros Rockmore pasaulis

Claros Rockmore pasaulis

Kauno pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“ (vyr. dirigentas Giedrius Vaznys), šiemet minintis savo gyvavimo 60 – metį, vieną iš savo programų skiria unikaliam instrumentui ir teremino muzikos virtuozei Klarai Rokmor, kurios prisiminimą įprasmins jau šių dienų Vengrijos teremino atlikėja, taip pat – smuikininkė, vokalistė Katica Illényi.

Katicos Illényi atlikimui paklūsta tiek klasikos, tiek džiazo, world music žanrai, žymiausių kino filmų garso takeliai. Ji yra pelniusi Išskirtinio Vengrijos menininko ir Vengrijos nacionalinio radijo apdovanojimus, Ferenzo Liszto premiją, išleidusi virš dvidešimt muzikos albumų. Aktyviai visame pasaulyje koncertuojanti universali atlikėja kartu su Kauno pučiamųjų instrumentų orkestru „Ąžuolynas“ atliks Klaros Rokmor grotas ir šių dienų kompozicijas. Katicos Illényi  repetuaras – tai melodijos, kurias ne kartą girdėjome įvairiais instrumentais ar ansambliais, tačiau šį kartą bus reta proga išgirsti ir pamatyti scenoje elektroninio instrumento tėvu vadinamą tereminą ir meistriškai jį valdančią pasaulio muzikę Katica Illényi. Kauno valstybinėje filharmonijoje vyks koncertas, kuriame skambės Édith Piaf, Camille Saint-Saëns, Jacques Offenbach, Glen Miller, Goran Bregović, Irving Berlin ir kitos populiarios kompozicijos bei specialiai šiam koncertui tereminui ir pučiamųjų instrumentų orkestrui Jievaro Jasinskio aranžuota Benjamino Gorbulskio daina „Tavo mielos akys“.

Šis koncertas prilygsta nuotykiui, nes jame patirsite ir pamatysite itin retą instrumentą ir vaizdinį, kai rankų mostais ore audžiami melodijų kilimai, o kartu – tai priminimas mums visiems apie garsius litvakų žmones, kurių šaknys yra Lietuvoje ir jų pasaulinės reikšmės indėlį į muzikinės kultūros raidą.

Klaros Rokmor (Clara Rockmore) pavardė siejama su keistu ir įdomiu instrumentu, kuris nubrėžė kelią elektroninei muzikai. Keistas todėl, kad yra matomas ir girdimas, tačiau garsas išgaunamas neprisilietus prie įrenginio. Du radijo dažnio generatoriai ir dvi antenos – tai rusų mokslininko ir šnipo Leono Teremino atradimas, kurį pirmiausiai jis XX amžiaus pradžioje buvo sugalvojęs ne muzikiniams tikslams, o dujų tankio matavimams. Neįprastą įrenginį muzikos instrumentu pavertė ir išpopuliarino talentinga litvakų kilmės atlikėja Klara Rokmor, kurios 110 – sias gimimo metines šiemet minime. Pasaulinio garso elektroninio instrumento – teremino atlikėja gimė Vilniuje, tačiau jos talento spinduliai apšvietė visą pasaulį, didysis muzikantės karjeros šuolis prasideda nuo  1921 m. ir yra susijęs su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis. Absoliuti klausa ir klasikinės muzikos pagrindai tapo Klaros sėkmės bilietu. 1928 metais savo atradimą Levas Tereminas pristatė Jungtinėse Valstijose, suregdamas pasirodymus garsiausiose Niujorko salėse. Kokių vaizdingų apibūdinimų tik neturi ir šiomis dienomis sulaukia šis instrumentas. Štai keletas jų. Teremino profesorius Robas Schwimmeris teigė, kad grojimas šiuo instrumentu – tai lyg tapymas pirštais ore, o juo groti – kažkas panašaus į seksą su vaiduokliais. Kitas kritikas įžvelgė, kad jei Tereminas būtų gyvenęs prieš 500 metų, jis būtų sudegintas ant laužo kaip burtininkas. Klaros Rokmor dėka teremino atradėjas Levas Tereminas sumažino instrumentą, dėl to atlikėjas tapo labiau matomas auditorijai, tačiau padidino instrumento diapazonas nuo trijų iki penkių oktavų.

Vėliau tereminas buvo primirštas, kol 6-ajame dešimtmetyje prasidėjo jo Renesansas: tereminą pradėjo naudoti Holivudo kūrėjai siaubo filmų garso takeliams, vėliau savo įrašuose jį naudojo roko ir elektroninės muzikos grupės bei kūrėjai kaip antai – The Rolling Stones, Led Zeppelin, The Beach Boys, Jeanas-Michelle Jarre. Tačiau didžiausio įkvėpimo tereminas suteikė  legendinio sintezatoriaus kūrėjui Robertui Moogui.

Katica Illényi ir Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“ jūsų lauks Kauno valstybinėje filharmonijoje rugsėjo 24 d. 18 val. Bilietus platina TIKETA. Koncerto organizatorius – koncertinė įstaiga „Kauno santaka“ (vadovas Vaidas Andriuškevičius).

DAUGIAU