Dailės klasiko Arvydo Šaltenio paroda Panevėžyje
Vasario 19 dieną 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma žymaus lietuvių tapytojo, pedagogo Arvydo Šaltenio (g. 1944) kūrybos paroda „Gyvenimo paveikslėliai”.
A. Šaltenis 1970 metais baigė tuometinį Vilniaus dailės institutą. Kartu su studijų draugais Kostu Dereškevičiumi, Algimantu Jonu Kuru ir Algimantu Švėgžda buvo dailininkų grupės „Ketveriukė” nariu, rengė jungtines parodas, kurios traukė visuomenės dėmesį ir kėlė karštas menininkų diskusijas.
„XX amžiaus 8-ajame dešimtmetyje jis su grupe bendražygių sukėlė tapybos lūžį ir atsinaujinimą, atsisakė romantinio patoso, aštriai vaizduodamas nenuglaistytą realybę ir individo laisvę slegiančią sistemą. Šaltenis tarp savo kartos yra nuosekliausias ekspresionistinis realistas, kūryboje jam svarbiausia gyvenamojo meto istorijos ženklai”, – rašoma dailėtyrininkės Ramintos Jurėnaitės sudarytoje monografijoje-albume „Arvydas Šaltenis”.
A. Šaltenis surengė 12 personalinių parodų ir dalyvavo 50 grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje: Suomijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Gruzijoje, Anglijoje, Vokietijoje, Rusijoje. Dailininko darbai publikuoti 38 parodų kataloguose.
Daug A. Šaltenio paveikslų („Pašte. II”, „Vakaras miške”, „Telefonas. II”, „Kelio ženklai”, „Antanui Samuoliui atminti”, „Kareiviškas autoportretas”) tapo lietuvių tapybos klasika. Dailininko kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Modernaus meno centras, M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Vilniaus dailės akademijos muziejus, Rutgerso universiteto Jane Voorhees Zimmerli dailės muziejus (JAV), Valstybinė Tretjakovo galerija Maskvoje, Vladivostoko dailės muziejus (Rusija).
A. Šaltenis yra ilgametis dailės pedagogas, per dešimtis metų parengęs kelias tapytojų kartas. Nuo 1975 metų su pertraukomis jis dėsto Vilniaus dailės akademijoje, yra tapybos katedros profesorius. 1994-2004 metais ėjo akademijos rektoriaus, vėliau – prorektoriaus pareigas.
Laisvės siekį ir pilietinę poziciją A. Šaltenis išreiškė ne tik savo kūryboje, bet ir visuomeninėje veikloje. Dailininkas buvo vienas iš Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių. Pasak dailėtyrininkės R. Jurėnaitės, jis „išliko vienas svarbiausių visuomeninių veikėjų iš menininkų terpės”.
Iš Utenos kilęs A.Šaltenis turi sąsajų ir su Panevėžiu – jo tėvas literatūros tyrinėtojas, mokytojas Rapolas Šaltenis tarpukariu mokėsi Panevėžio berniukų gimnazijoje.
Monografijoje-albume dailininkas A. Šaltenis prisimena, kaip tėvas jam „parodė savo pageltusias susuktas akvareles iš Panevėžio gimnazijos laikų, kur jo piešimo mokytojas buvo Juozas Zikaras, o literatūrą dėstė Julijonas Lindė-Dobilas”.
Parodos „Gyvenimo paveikslėliai” pristatymo metu panevėžiečiai turės galimybę ne tik susipažinti su žymaus lietuvių dailininko A.Šaltenio kūryba, bet ir pabendrauti su autoriumi.
Paroda Panevėžio miesto dailės galerijoje veiks iki kovo 15 dienos.
Panevėžio miesto dailės galerijos inf.
JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI
RENGINYS PASIBAIGĘS
Panevėžio dailės galerija, Panevėžys
Arvydo Šaltenio tapybos paroda