Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro smuikininkė Svetlana Maigienė: „Muzika klausytojui atveriame duris“

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro smuikininkė Svetlana Maigienė: „Muzika klausytojui atveriame duris“

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantai kaskart džiugina ne tik savo profesionalumu, bet ir užsidegimu muzikai. Vienas tokių pavyzdžių – visada besišypsanti smuikininkė Svetlana Maigienė, kurios iniciatyva šį šeštadienį, balandžio 8 d., Vilniaus kongresų rūmuose nuskambės kamerinės muzikos koncertas „Pavasario mūza“. Pavadinimas nemeluoja – savo pasirodymui menininkai parinko saulėtus ir pavasariu kvepiančius M. Ravelio, L. van Beethoveno ir F. Mendelssohno šedevrus. „Laikas yra reliatyvus – kartais tu kažkur pabūni valandą, o atsigauni savaitei. Labai linkėčiau, kad mūsų klausytojai kartu su mumis įkvėptų tos nuotaikos, kurią jiems šeštadienio vakarą stengsimės dovanoti“, – šypsojosi Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro artistė.

 

Smuikininkė S. Maigienė sako, kad nors darbas simfoniniame orkestre kupinas iššūkių, visapusiškam savęs lavinimui vien groti orkestre neužtenka. „Kaip muzikantas, turi išsikelti sau tikslą – tik taip gali lavintis ir išlaikyti formą. Labai bijau neįdomiai groti. Nes aš iš karto įsivaizduoju, kaip klausytojas nuobodžiauja. Jeigu tu prarandi klausytojo dėmesį, reiškia, tau nepavyko. Mes visada siekiame muzika atverti klausytojui duris – kaip atvykus į kitą šalį, kai išlipi iš lėktuvo ir priešais akis pamatai visai kitą vaizdą“, – sakė menininkė.

 

Pasak smuikininkės, kamerinė muzika yra puikus būdas ne tik pristatyti save kitame amplua, bet ir sugroti retai atliekamus kamerinės muzikos perlus. „Kamerinė muzika man labai artima. Esu grojusi įvairiausius kūrinius įvairiausių sudėčių kameriniuose ansambliuose, tačiau niekada – tame pačiame. Man patinka eksperimentuoti, aš ieškau kito garso, kito skambėjimo. Juk kai žmogus klausosi garsų, jis kažką įsivaizduoja – muzika šiuo atveju yra kaip aromatas“, – kalbėjo S. Maigienė.

 

Pavasariškam koncertui muzikantai pasirinko tris skirtingus, bet ypatingai šviesius ir grynus M. Ravelio, L. van Beethoveno ir F. Mendelssohno kūrinius. „Idėją apie F. Mendelssohno Styginių oktetą su violončelininku Dmitrijumi Yanov-Yanovskiu gvildenome jau seniai – vis nedrįsome, nes tai yra tikrai sudėtingas kūrinys. Jis turi labai lengvai klausytis, bet jį lengvai pagroti aštuoniese – ne taip paprasta“, – šypsojosi muzikantė. Nenuostabu, kad F. Mendelssonhno oktetas kupinas gyvybės, jaunatviškumo ir energijos pliūpsnių – šį kūrinį kompozitorius parašė vos sulaukęs šešiolikos. „Tuo tarpu L. van Beethoveno Septete yra daugiau brandos ir jis labai įvairiapusiškas – temos meistriškai pinasi tarpusavyje, o finalas atskrieja toks lengvas, lekiantis kaip pavasario vėjas“, – apie koncerto programą pasakojo S. Maigienė.

 

Nors grodami kamerinėje sudėtyje muzikantai turi galimybę labiau atsiskleisti, S. Maigienės teigimu, iliuzija manyti, jog grodamas orkestre tu gali „pasislėpti“. „Jeigu nori sugroti frazę teisingai, su visa grupe, tu turi suformuoti garsą, vibraciją, atidirbti štrichus, garso paėmimą. Vienas paims su ataka, ir viskas – frazės nebėra. Kitas paims vangiai, kur reikia su akcentu – vėl bus ištižę. Tai labai girdisi – klausytojo neapgausi, net nebūdamas muzikantu jis puikiai jaus, ar garsas gražus, ar ne“, – apie darbo simfoniniame orkestre subtilybes pasakojo S. Maigienė.

 

Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre grojanti smuikininkė sako, kad norint mėgautis darbu orkestre reikia iš tikrųjų dalyvauti. „Jeigu tu tik grosi, kaip išmokęs, nereaguosi – nebus muzikos. Stovintis vanduo niekam neįdomus – nes nelankstu, nekvėpuoja, negyva“, – įsitikinusi muzikantė. S. Maigienė juokauja, kad norėtų visiems padovanoti tokį darbą, kurį jie mylėtų ir kuris juos trauktų padaryti daugiau negu reikia. „Maestro Gintaras Rinkevičius yra puikus to pavyzdys. Tiek energijos! Jis ateina – ir viskas aišku: kaip groti, kokia kūrinio nuotaika, kokia spalva. Be to, aš nuolat jaučiu geranoriškumą iš maestro pusės – jis visą laiką leidžia pasireikšti. Tikrai labai smagu, kad yra tokios galimybės“, – džiaugėsi S. Maigienė.

 

Smuikininkė įsitikinusi, jog niekada negalima sustoti. „Mes turime dvi rankas, smičių ir keturias stygas – atrodo, Dieve, ką čia tu gali padaryti?! Bet kiek daug tu iš tikrųjų gali padaryti! Mes visi profesionalai, mus kaip asmenybes augino puikūs dėstytojai ir patys domimės viskuo. Džiugiausia, kad ir šiame koncerte visi muzikantai sutiko groti su tokiu entuziazmu! Aš manau, jeigu tu įsivaizduoji, kad viską pasiekei, tai jau gali pasitraukti. Taip neturi būti, ypač menininkui“, – įsitikinusi S. Maigienė.

 

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantų kamerinis koncertas „Pavasario mūza“ įvyks balandžio 8 d. 18 val. Vilniaus kongresų rūmuose. Bilietai parduodami „Tiketoje“ ir Vilniaus kongresų rūmų kasoje.

2017 balandžio 06 d.