Loading…

Pakruojis-Gedučiai-Žeimeilis

Važiuodami nuo Pakruojo Linkuvos link, sustokite Pakruojo dvare, kurio teritorijoje yra išlikę 43 pastatai. Vienas įspūdingiausių ir vertingiausių ansamblio statinių – penkių arkų tiltas.  Pasivaikščiokite po dvarą lyg po muziejaus ekspoziciją po atviru dangumi. Centriniuose rūmuose galima pamatyti dolomito ekspoziciją. Be to, yra sudarytos sąlygos išsinuomoti teritoriją ir centrinius rūmus norintiems švęsti.

Netoli Linkuvos, Veselkiškių kaime, 1912 m. rugpjūčio 4 d. gimė vienas žymiausių Lietuvos kompozitorių Juozas Pakalnis. Trumpą, bet ryškų menininko gyvenimo kelią nuėjusį kompozitorių mena išlikusi sodyba, gyvenamojo namo seklyčioje sukaupta ekspozicija.

Teodoras Grotusas (1785-01-20–1822-03-26) – pirmasis Lietuvos fizikochemikas – gražiausius gyvenimo ir kūrybos metus praleido Gedučių dvare. Jis atliko daugiau kaip 50 mokslinių atradimų elektrolizės, fotochemijos srityje. T. Grotusas palaidotas savojo dvaro pakraštyje, liepų alėjos gale. Atmintį saugo kapavietė ir paminklinis akmuo. Iki šių dienų išliko tik buvusio kumetyno pastatas.

Žeimelis – mažas miestelis pačiame rajono pakraštyje. Dvi bažnyčios (katalikų ir evangelikų-liuteronų), savita raudonų plytų mūro architektūra. Didžioji ir mažoji smuklės. Mažojoje smuklėje įsikūręs „Žiemgalos“ muziejus. Čia sukaupta apie 4000 eksponatų, susijusių su Žiemgalos krašto archeologija, etnografija, papročiais ir tradicijomis.

Jau iš tolo ant Linkuvos kalvagūbrio prieš saulę švyti Linkuvos Švč. M. Marijjos Škaplierinės bažnyčia. Šalia – buvusio karmelitų vienuolyno pastatas. Bažnyčia lakoniškų formų, interjere – puošnios drožybos altoriai, daug dailės kūrinių. Bažnyčios šventoriuje palaidoti buvę Linkuvos bažnyčios klebonai.

Keliaudami po šiaurrytinį rajono pakraštį, apžiūrėkite ne tik aprašytus objektus, bet ir sustokite prie Diržių ir Ūdekų malūnų, kunigaikštienės Birutės ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklų. Jei užsisakysite kelionę Pakruojo poilsio ir turizmo centre, papasakosime apie Diržių senkapio archeologinius tyrinėjimus, Dovydiškių, Plonėnų, Akmenėlių buvusias dvaro sodybas, parodysime vieną iš gražiausių Tričių piliakalnį, prisiminsime siaurojo geležinkelio istoriją.